Závody 2016 září

Lívancový pohár
Po slabších účastech o prázdninových měsících jsme se zúčastnili zářijového kola v hojnějším počtu - přesně 14 členů. Počasí závodu přálo, svítilo sluníčko a bylo teplo. Podzimní sezóna se nám pomalu rozjíždí a někteří naší členové ukázali, že mají formu a vytvořili si svá osobní maxima. V tomto kole stojí za zmínku jmenovitě vyzdvihnout výkon Milana Hanáka, který svůj osobní rekord stlačil o 20 vteřin. Ale jako vždycky jsme nakonec byli se závodem spokojení všichni, neboť běhání není jen o rekordech a zastávka v Mekáči to jen stvrdila.
Jedna statistická zajímavost na závěr. Ze svých posledních tří startů má Petra Procházková vždy stejný čas 15:40. Umí zkrátka držet své tempo.

Chrudimská Pernštejn desítka
Pivo Pernštejn desítka jistě chutná dobře, nicméně v neděli 4.9.2016 se potáceli postavy po chrudimském náměstí nikoliv z důvodu nadměrného požití tohoto lahodného moku, ale z důvodu právě podaného sportovního výkonu. V poledním horku se zde totiž běžel závod na 10 km. A trať byla opravdu náročná. V rámci městské tratě čekaly na závodníky dvě malé smyčky a následně dva velké okruhy. Trať byla opravdu členitá a obzvláště na místo zvané Taxis asi málokdo zapomene. Zde se běžci v každém okruhu, tedy dvakrát, museli popasovat s převýšením 20 metrů na pouhých 60 metrech. Strmost přes 30 % závodníky vskutku potrápila. Ale trať je to přesto pěkná a my se na ni určitě vydáme i příští rok.
Krom 2. místa našeho člena Luby Jokela v kategorii Muži C 50 - 59 let jistě stojí za zmínku i naše setkání s držitelkou světového rekordu na 800 m s paní Jarmilou Kratochvílovou. Fotka s touto skvělou bývalou československou reprezentantkou nám udělala velkou radost.
Že je dobré znát pravidla první pomoci, se přesvědčil jeden z našich členů, který se v průběhu závodu ocitl poblíž běžkyně, která zkolabovala na trati a následně se dostala do šoku. Tento náš člen pak do příjezdu sanitky poskytoval běžkyni první pomoc.
Bohužel přeceňování sil, především u začínajících běžců, se nemusí vyplatit. Proto je třeba při běhání dodržovat určitá pravidla a používat rozum. Sport má být zábavou a potěšením, nikoliv utrpením.

Grand Prix Praha
IMG_6832 – kopieLetošní 21. ročník GP Praha konaný 10.9.2016 patřil mezi ty velmi rychlé. 10 km trať zaběhlo hned pět závodníků pod 28 minut a v ženské kategorii zaostala Violah Jepchumba pouhé 3 vteřiny za světovým rekordem. Závodu se zúčastnilo 5 728 (10 km) a 1 565 (5 km) běžců.
Za náš spolek se na start pětikilometrové tratě postavila Karolina Hanáková. Cíl protnula v čase 25:04 na 65 místě v kategorii.
Na trati 10 km si svůj nejlepší čas na této distanci zaběhla Petra Procházková, která s časem 55:33 dokončila na 75. místě v kategorii. Naše druhá běžkyně Petra Menclíková si zde také zaběhla osobák, a to 57:31 na 90 pozici v kategorii. Mezi našimi muži se na 19. místě v kategorii umístil Petr Veselý v čase 44:24. Náš druhý zástupce Tomáš Dvořák zde tentokrát působil v roli vodiče Petry M., takže s ní doběhl ve stejném čase.

Listonošův krpálListonošův krpál
Předposlední závod poháru Běhy do kopců v Praze a okolí v neděli 11.9. proběhl z důvodu kolize s jiným (cyklistickým) závodem na stejné trati jako v květnu závod Jarov-Károv. Alespoň jsme si mohli udělat srovnání časů na stejné trati po cca 3,5 měsících. A srovnání vyšlo pro oba naše účastníky dobře. Jak Luboš Jokel, tak Tomáš Dvořák si své časy vylepšili. Oba dva měli v tomto závodě svou premiéru co se týče umístění v poháru. Luboš poprvé vyhrál svou kategorii a Tomáš poprvé obsadil místo na "bedně" - 3. místo. Počasí nám opět přálo, bylo velmi teplo, svítilo sluníčko, a tak někteří závodníci toho měli v cíli opravdu dost.

Video ze závodu
Luba Jokel, st.č. 4, 6:30 minuta záznamu
Tomáš Dvořák, st.č. 101, 2:15 minuta záznamu
Agy

Mladé Běchovice
Protože se letos konaly Mladé Běchovice o víkendu, kdy jsme byli na soustředění, byla účast na těchto závodech pouze symbolická, jednočlenná. Tím naším jediným zástupcem byla naše nejmladší běžkyně Agátka Kühnelová, která běžela v kategorii Běžecké naděje III - dívky. Agátka se spolu s ostatními závodnicemi postavila na trať o délce 70 metrů. Zaběhla čas 21,26 vteřiny, což ji mezi 28 závodnicemi zařadilo na pěkné 15. místo.

Horská výzva - Krkonoše
24.9.2016 se konal poslední ze seriálů Horské výzvy v Krkonoších, na který se přihlásila Helena se svým psem Aikem, aby zjistila, zda tento celý seriál příští rok poběží. Trať dlouhá 36 km a cíl Heleny s Aikem byl uběhnout to v časovém limitu 5 hodin. Těžká trasa v Krkonoších byla opravdovou výzvou, kdy došly jak síly fyzické, tak síly psychické, ale díky Aikovi Helena závod nevzdala a i při nevolnosti a svalové křeči nakonec doběhla do cíle v čase 4 hodiny a 28 minut, což stačilo na třetí místo.
Trasa závodu vedla přes Pec pod Sněžkou, Nad boudou Mír, Tetřeví boudy, Černý potok, Liščí cesta, Chalupa na Rozcestí, Klínové Boudy, Cesta úbočím Stohu, Špindlerův Mlýn, Luční Bouda, Dom Ślaski, Obří Důl, Bouda v Obřím Dole, Pec pod Sněžkou. Nejnižší bod trasy byl 724 m nad mořem a nejvyšší bod 1431 m nad mořem.

Běchovice - Praha
Jubilejní 120. ročník běhu Praha - Běchovice se konal 25.9.2016. Počasí bylo mírně teplejší (ale ne nepříjemně), což je u toho závodu skoro tradicí. Po odstartování mistrovských kategorií přišly na řadu starty mužů, žen a veteránských kategorií. Bohužel i letošní ročník provázely nedostatky v organizaci, a to i v časomíře. Oficiální čas a umístění naší běžkyně Karoliny Hanákové díky tomu není k dispozici, pohybolva se ale někde okolo 51 minuty. Petra Procházková 10km trať zdolala za 57:01. Náš poslední člen Luba Jokel dorazil do cíle v čase 41:13 a získal 13. místo mezi 144 závodníky v kategorii.